Haber

Dünya Demokrasi Forumu Ordu’da Başladı

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde düzenlenen “Dünya Demokrasi Forumu” başladı.

Mesudiye Kalkınma Vakfı’nın (MEGEV) Yılmaz Korkmaz Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinliğin açılışında opera sanatçıları sahne aldı.

Aynı zamanda Dünya Demokrasi Forumu Yürütme Konseyi Lideri olan MEGEV Lideri Prof. Dr. Aziz Ekşi, açılış programının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede 33 yıldır aralıksız düzenlenen Mesudiye Kongresi’nde 2010 yılında aldıkları kararla bu yıl ilk kez forumu düzenlediklerini söyledi. .

Ekşi, organizasyonun öncelikli amacının Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamak, bu sevince katkıda bulunmak ve ülkenin demokrasiyle olan yakın bağını bir kez daha vurgulamak olduğunun altını çizdi.

Demokrasinin zaman zaman sorunlar da yaratabildiğine dikkat çeken Ekşi, bu güncel konuları tartışarak çözüm önerileri geliştirmeyi ve bunları dünyayla paylaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Ekşi, forumu belirli aralıklarla Mesudiye, Ordu veya başka yerlerde tekrarlamak istediklerini belirterek, “Dünya çapında demokrasi bilinci oluşturmak için kısa bir bildiri yayınlayacağız. Demokrasinin önemini insanlara anlatan bir bildiri yayınlamak istiyoruz. gereklidir ve onları demokrasiyi yeniden keşfetmeye çağırır.” söz konusu.

Yarının “Uluslararası Demokrasi Günü” olduğunu hatırlatan Ekşi, “Birleşmiş Milletler tarafından ilan edildi ama bilinen bir gün değil. Yani hakkıyla yapılmayan bir gün. O güne yetsin ki duyulsun, yaşansın ve en azından bir gün demokrasinin gerekliliği vurgulansın.” “dedi.

Ekşi, 16 Eylül’de sona erecek olan foruma Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya’dan 8, Türkiye’den ise 29 konuşmacının katılacağını vurguladı.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Mesudiye Kaymakamı Bahri Gökalp, Belediye Başkanı Muammer Özer, Kültür ve Turizm İl Müdürü Yener Oba, Dünya Demokrasi Forumu Danışma Kurulu Başkanı Oktay Ekşi’nin yanı sıra bazı ilçe belediye başkanları ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri programa katıldı. da katıldı.

nallihan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu