Ekonomi

Biden’ın gizli belge skandalı devam ediyor

ABD lideri Biden’ın üstü kapalı belge skandalı devam ediyor. Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, Çarşamba gününden bu yana Başkan’ın Biden Diplomatik Merkezi’nde ve Delaware’deki ikametgahında ortaya çıkan belgelerle ilgili süreci özetleyen bir açıklama yaptı.

Her iki yerde de ele geçirilen “gizli” ibareli belgeleri incelemek için Ulusal Arşivler ve Adalet Bakanlığı ile koordineli bir süreç izlediğini belirten Sauber, Biden’ın evinde ele geçirilen zımni bir belgeyi almak için Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı konutuna gittiğini söyledi. Wilmington ve ona eşlik etti. Kendisinin ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin oradaki belgelerin ortasında “gizli” ibaresi bulunan 5 belge daha bulduğunu kaydetti.

Sauber, belgelerin oradaki Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edildiği bilgisini paylaştı.​

Biden’ın danışmanı yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanı’nın atadığı özel savcı ile iş birliği yapacağını söyledi.

“Gizli belgeler” nedeniyle eleştiriler arttı

Biden’ın danışmanlarından biri olan Richard Sauber, 9 Ocak’ta Biden’ın Penn Biden Center’daki kişisel ofisinde, 2 Kasım 2022’de başkan yardımcısı olarak görev yaptığı süreden kalan “gizli bilgiler içeren birkaç belgenin” kaldığını söyledi.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” olduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın şahsi avukatlarının Beyaz Saray ve ulusal arşivlerle ilgili devlet kurumlarıyla temasa geçtiğini duyurdu.

Ofisinden zımni belgelerin çıktığını duyunca “şaşırdığını” söyleyen Biden, belgelerin içeriği hakkında bilgisi olmadığını kaydetti.

Başkan Biden, FBI casuslarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesini araması, gizli belgelerin bulunmasının ardından, “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” yorum yapmıştı.

Bu konuda Trump’ı eleştiren Biden’ın konutundan gizli belgelerin ortaya çıkması karşısında Cumhuriyetçiler, Başkan Biden’a yönelik eleştirilerini artırdı.

Adalet Bakanlığı, söz konusu belgeleri incelemek üzere özel yetkili bir savcı atadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu